איך עובדות מערכות סולאריות?

אחת השאלות שמעסיקות רבים לאחרונה, ובייחוד בכל הקשור לאנרגיה ירוקה, מתחדשת, היא: מה זה מערכת סולארית וגם איך עובדות מערכות סולאריות. כדי לענות על השאלות הללו יש להתייחס לפרמטרים שונים, כמו החלקים השונים שכוללת המערכת עצמה, היתרונות הרבים שהיא מביאה אתה וגם את המגמה הירוקה, הכל כך חשובה, שהיא לוקחת בה חלק.

מדוע כדאי לפנות לחברת אורקה סולאר

מזה לא מעט עשורים שכולנו יודעים כי קרני השמש החזקות הן הזדמנות לייצר חשמל בצורה אמינה, ירוקה וגם זולה מאד. בשנים האחרונות, עם פיתוחן של טכנולוגיות חדשניות ויעילות מאד, אפשר לשלב כמעט בכל בית פרטי ועל גגותיהם של בתי עסק שונים ומבנים ציבוריים מערכות סולאריות מתקדמות כדי להמיר את קרני השמש החזקות הללו בחשמל.

חברת אורקה סולאר, המתמחה בהתקנת מערכות סולאריות הן ללקוחות פרטיים והן ללקוחות עסקיים, מבצעת את כל התכנון הנדרש לשם כך וכן את ההתקנה בפועל , לרבות איסוף האישורים השונים. החברה מלווה את הלקוח החל מפנייתו הראשונה ואף מספקת לו שירותי אחריות ותחזוקה של המערכת לאורך שנים.

כיצד התפתחה המערכת הסולארית לאורך השנים

כדי לדון בשאלה איך עובדות מערכות סולאריות, צריך להתייחס לאנרגיות השמש עצמה. אותה אנרגיה, שמיוצרת על ידי השמש, מגיעה אל כדור הארץ והיא עוצמתית במיוחד. את היכולת להפיק מקרני השמש את הזרם החשמלי זיהו כבר בשנת 1839 ואת ההסבר הפיזיקלי סיפקו, כמעט מאה שנים לאחר מכן, בשנת 1905.

זה היה הפיזיקאי הידוע אלברט איינשטיין שזיהה זאת, מה שהפך לאחת התגליות המדעיות החשובות ביותר וגם פריצת דרך משמעותית בתחום. עד לשנת 1960 שילבו את הטכנולוגיה הזו, שהיתה ידועה כיקרה מאד, בתכניות החלל ועם התקדמות הטכנולוגיה החלו לשלב אותה גם כפתרונות יעילים וחסכוניים לצרכנים הפרטיים והעסקיים, בדיוק כפי שאנו מכירים כיום.

בשנים האחרונות מהווה האנרגיה הסולארית אמצעי בולט להפקת חשמל בעולם כולו וכך גם בישראל. את המערכות הסולאריות אפשר לראות על לא מעט גגות בתי פרטיים, גגות בתי עסק ומסחר שונים וגם כחוות סולאריות ברחבי הארץ כולה.

לאור הפיתוחים של השנים האחרונות והטכנולוגיה המאפשרת ייצור אנרגיה סולארית באמצעות השמש והסבתה לטובת ייצור חשמל החלו יותר ויותר ישראלים לבחור באפשרות של התקנת מערכת סולארית על גג העסק והבית. בישראל כיום, בהשוואה למדינות אחרות בעולם, התקנת מערכת כזו עולה פחות והמשאבים הטבעיים הנדרשים לה הם מצוינים.

מספר שעות השמש בישראל בכל יממה הוא רב ולמעשה גם בחודשי החורף מספר הימים השמשיים גדול בהרבה מאלה שבמדינות אירופה, למשל. כך שיוצא שלאורך כל השנה ושעות רבות ביממה קולטת המערכת הסולארית את קרני השמש ויכולה להפיק מהן כמויות עצומות של חשמל.

איך עובדת המערכת

באשר לשאלה מה זה מערכת סולארית, אם כן: המערכת הסולארית מורכבת מפאנלים סולאריים , הקולטים באמצעות קולטנים קטנים את קרני השמש. הממיר שנמצא במערכת ממיר את האנרגיה כחלק מתהליך פיזיקלי המכונה “אפקט פוטו-וולטאי”. קרני השמש, שעוברות את השכבה האטמוספירית ואת העננים, מגיעות אל הפאנלים הסולאריים שעל גגות, מאגרי מים, חממות או על הקרקע ומומרות לחשמל.

פאנלים אלה מורכבים משתי שכבות של חומרים מוליכים, שבמרכזם שתי שכבות שונות של סיליקון. שכבת סיליקון אחת מוסרת חלקיק חשמלי ואילו השנייה – מקבלת אותו. כך יוצא שנוצר זרם חשמלי, המומר לאותו זרם חשמלי שבו אנו משתמשים. ההמרה הזו נעשית באמצעות ממיר, המכונה מהפך, הממיר את אנרגיית השמש (DC) לזרם חשמלי (AC), שבו הן הצרכן הביתי והן זה, המסחרי, יוכלו להשתמש.

בשיטת ההזרמה- המערכת הסולארית מייצרת כמות גדולה של חשמל, מעבר לנדרש, מנותבת היתרה, העודף, לחברת החשמל. בלילות או בימים מעוננים, כאשר כמות החשמל המיוצרת על ידי המערכת הסולארית קטנה או לא קיימת כלל, משלימה חברת החשמל את החשמל הנדרש לצרכן, ובהתאם מתקזזת איתו.

מה צריך בשטח

כדי להתקין מערכת סולארית יש צורך בגג פנוי, בגודל של לפחות 100-150  מ”ר כאשר מדובר בצרכן פרטי,ו-350 מ”ר לפחות כאשר מדובר בצרכן עסקי. יחד עם זאת, ככל ששטחו של הגג גדול יותר, כך ניתן להתקין כמות גדולה יותר של פאנלים סולאריים ולספק כמות רבה של חשמל.

אולם, כדי ליהנות מכל זה, חשוב לבחון תחילה את גג הנכס ולהתייחס לכיווניו השונים וליכולתו לספק את הסביבה הרצויה למערכת. עם התקנת המערכת הסולארית, יש לוודא כי היא מוגנת מספיק מפני פגעי מזג האוויר וכי לא מוטל עליה צל, בין אם על ידי מבנים שכנים, על ידי עצים או גורמים אחרים שנמצאים בסביבה.

התקנה של פאנלים הפונים לכיוון דרום היא האידיאלית, שכן כך הקרינה היא החזקה ביותר ויעילותה של המערכת רבה. כאשר מדובר בגג רעפים ולא בגג שטוח, האתגר הוא רב וגודל השטח הפנוי, עליו ניתן להתקין מערכת סולארית, הוא מצומצם לרוב יחסית.

אולם, סיוע של חברה המתמחה בהתקנת מערכות סולאריות, כמו אורקה סולאר, הוא הדרך לבחון את האפשרויות השונות ולמצוא את המערכת הטובה ביותר בשטח או בגג.

מדוע שירותי בטיחות ותחזוקה חשובים כל כך

אחרי שהבנו מה זה מערכת סולארית וגם איך עובדות מערכות סולאריות, חשוב לקחת בחשבון גם את עניין הבטיחות. אחד היתרונות הבולטים של מערכת סולארית הוא העובדה שהיא איננה כוללת תשתית חשמל נוספת, חוטי חשמל חשופים או נוזלים כלשהם. הצרכן הביתי או העסקי נהנה מממשק בקרה זמין וידידותי למשתמש המאפשר לו לעקוב אחר מצבה של המערכת בכל עת ומבלי שיצטרך לטפס לגג.

מדובר במערכת ידידותית מאד ובטוחה, שהוכחה כיעילה לאורך שנים. כאשר היא מתוחזקת כהלכה, מדובר במערכת עם תוחלת חיים של לפחות 30 שנה. ובהתחשב בעובדה שמרביתה חשופה לשמש ישירה ולפגעי מזג האוויר השונים באופן יום יומי, הרי שמדובר בנתון מדהים שהופך אותה לכדאית במיוחד.

גם לאחר שחיקה טבעית של הפאנלים הסולאריים, נמצא כי הם עדיין מסוגלים להגיע לתפוקה של לפחות 85 אחוז בהשוואה ל-100 כפי שהיו ביום ההתקנה. גם כאן מדובר בנתון מצוין והזדמנות ליהנות ממערכת יעילה, איכותית וכמובן רווחית מאד לאורך שנים ארוכות.

הצטברות של אבק, לכלוכים, שריטות או פגיעה של עצמים שונים במערכת משפיעה על הפחת שלה ומוטב לבצע תחזוקה כדי למנוע נזקים בלתי רצויים. מדובר בתחזוקה פשוטה למדי וטיפולים שגרתיים, אותם מציעה חברת ההתקנה.

זו גם יכולה לעקוב יחד עם הצרכן עצמו אחר ביצועי המערכת, תודות למערכות משוב ובקרה המחוברת לה. כך אפשר לזהות, למשל, תקלות או בעיות שונות במערכת ולתקן אותו במהרה כדי למנוע החמרה. חברת אורקה סולאר מספקת לכם שירותי אחריות ניטור ותחזוקה כדי להבטיח לכם ראש שקט ומערכת יעילה, שתעזור לכם לחסוך בהוצאות החשמל ולהרוויח לא מעט במשך תקופה ארוכה.

שיחה עם נציג

×

שיחת ווטסאפ

ליצירת קשר מהירה עם
מומחה השאירו פרטים